تاریخچه گل رز

گل رز، تاریخی غنی و طولانی دارد. فسیل‌هایی از آمریکای شمالی، اروپا و آسیا یافت شده که نشان می‌دهد گل رز 35 میلیون سال قدمت دارد.
در چین نیز رز‌های زراعتی تاریخی ۵ هزار ساله دارند، و از آن زمان به دست انسان کشت می‌شده است. اما تا قرن 18 میلادی به اروپا معرفی نشدند که البته سر منشا بیشتر رزها به همین‌جا باز می‌گردد.
در سال 107 میلادی، تاجی از گل رز در مقبره‌ای پیدا شد که قدیمی‌ترین نوع رز محسوب می‌شود که امروزه نیز موجود است. اما قدیمی ترین بوته گل رزی که هنوز زنده است، اکنون روی دیوار کلیسای جامع هیلد شایم در آلمان است.

 

 

 

 

رز و رومی ها

رومی‌ها در زمان امپراطوریشان آنقدر به گل رز علاقه داشتند که مردم تمایل داشتند به جای محصولات غذایی، گل‌های رز را پرورش دهند.

رومی‌ها از گلبرگ‌های رز برای مهمانی‌ها، عطر و امور پزشکی استفاده می‌کردند. آن ها حتی کف تالارها را با گلبرگ‌های رز پر می‌کردند و باور داشتند که این کار باعث افزایش میل جسنی و باروری می‌شود.

این علاقه تا جایی بود که طبقه‌ی اشراف و مرفه روم حتی حمام‌هایشان را هم، با رز پر می‌کردند.

تاریخ گل رز می گوید که آنها در ابتدا انواع گل رز را از مصر وارد می‌کردند، اما پس از مدتی گلخانه‌هایی درست کردند تا گل‌های رز بیشتر و در دسترس‌تری داشته باشند.

رسم گذاشتن رز قرمز بر روی مزار معشوق و گذاشتن رز بر روی مزار دختران جوان از زمان رومی‌ها شروع شده است. بعد از سقوط امپراطوری روم، سنت‌های رز به دست پرورش دهندگانش افتاد و در گذر زمان تغییرات زیادی پیدا کرد.

 

تاریخچه گل رز در یونانیان

در یونان باستان، سرزمین افسانه‌ها نیز رز از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار بود. آنها اعتقاد داشتند که گل رز این‌گونه به وجود آمده است.

کلوریس(الهه گل ها)؛ رز را ساخت.
آفرودایت (الهه عشق)؛ آن را نام گذاری کرد.
دایونیسیس (الهه شراب)؛ شهد و عطری دلپذیر به آن داد.
سه خواهر؛ به رز خوشی، شادی و لذت عطا کردند.
زفیر( الهه باد‌ها)؛ ابرها را کنار زد.
آپولو (الهه خورشید)؛ بر رز تابید و شکوفه ای از آن رشد کرد.
و این‌گونه رز ایجاد شد.

یونانی ها حتی جزیره ای را با نام رز نام گذاری کرده اند: جزیره یونانی رودس (Rhodes) به معنی رز

گل رز در اروپا

تاریخچه گل رز در اروپا کمی متفاوت است! در قرن ۱۵ میلادی در انگلستان دو سلسله برای رسیدن به سلطنت می‌جنگیدند: با نام‌های “یورک” و دیگری “لانسستر”.
نماد یورک‌ها گل رز سفید و نماد لانسستر گل رز قرمز بود. به همین خاطر است که اسم این جنگ‌ها به « نبرد رز‌ها » معروف است!

 

 

نماد اعتماد

درباره رزیران

گلفروشی رزیران به مدیریت جناب آقای علی اکبر هژبری با بیش از دو دهه خدمتگزاری صادقانه از باسابقه ترین و خوشنام ترین برندهای گلفروشی در سطح استان یزد می باشد.

این مجموعه شعار مشتری مداری را با تهیه ممتازترین گل و ارائه جدیدترین و به روزترین مدلهای گل آرایی به زیباترین وجه ممکن به ظهور رسانده است.خدمات متنوع و جدید در زمینه گل آرایی سفره عقد، تزئینات خنچه عقد و نامزدی، تزئینات ماشین عروس و دسته گل عروس بخشی از خدمات این گلفروشی هستند. گلفروشی رزیران در هیچ کجای ایران شعبه ای ندارد.

تماس با رزیران